2017-09-16 tyczenie geodezyjne ścieżek rowerowych

ścieżki rowerowe w częstochowie

Coraz częściej tyczymy w Częstochowie ścieżki rowerowe. Przebudowa drogi wojewódzkiej DW908 na odcinku nowego węzła Zawodzie Autostrady A1 w Częstochowie z przebudową skrzyżowania ulic Jagiellońskiej z al. Bohaterów Monte Casino w Częstochowie sprawia, że na całym tym odcinku zostały wysytczone (oraz w większości już wybudowane) ścieżki rowerowe. Po komleksowej realizacji całej inwestycji, będzie to najbardziej przyjazna okolica dla fanów dwóch kółek napędzanych siłą mięśni.

Realizacja inwestycji na opisanym odcinku przebiega w bardzo dobrym tempie. Wykonawca jak na dziś sporo wyprzedza harmonogram inwestycji. Jest coraz mniej świateł wahadłowych na remontowanych odcinkach. Jest to na prawdę lepsza komunikacja dla naszego miasta. Wspaniale jest obserwować wzmożoną aktywność na kluczowych drogach w Częstochowie.

Przy tak szeroko zakrojonych działaniach budowy dróg, obecność geodety na placu budowy jest niezbędna podczas całości prowadzonych prac. Należy podkreslić, że w pasie drogi ul. Gościnnej zostały wymienione wszystkie media w drodze włącznie z siecią telefoniczną.

równiarka asfaltu rozkładająca warstwę ścieralnąWidocznym końcem obecności geodety, jest przy remoncie drogi ułożenie ścieralnej warstwy asfaltu wg. wytyczonych przez geodetę punktów. Po tak równym i pięknym asfalcie, lokalni mieszkańcy z przyjenością odwiedzą stację kotroli pojazdów w częstochowie, bez obaw, że mają wytłuczone zawieszenie.

2016-05-11 ul. św. Rocha została otwarta po remoncie

Kilkunasto miesięczny remont odcinka ul. Św. Rocha (od rynku wieluńskiego do ul. Św. Jadwigii) wkońcu dobiegł końca. Mieszkańcy i najemcy czekali 20 lat na przydzielenie środków na kompleksową odnowę tego odcinka.

Nasz Urząd Miasta w Częstochowie ma się czym pochwalić. Na odwiedzająych czekają bardzo liczne miejsca postojowe praktycznie wzdłuż całego wyremontowanego odcinka. Nowe nasadzenia ogrodzone metalowymi palikami. Wszystko to wygląda barzdo estetycznie. Wyremontowany odcinek drogi zyskał nowe życie.

Oczekujemy teraz, aż właściciele nieruchomości przy wyremontowanym odcinku drogi, dostosują swoje budynki, aby nie odbiegały estetyką od nowej nawierzchni oraz jej najbliższego otoczenia.

Biorąc pod uwagę dużą liczbę wielu elementów małej architektury, prace geodezyjne były bardzo pracochłonne i wymagające. Kompleksowy remont tego odcinka drogi wiązał się z wymianą wszelkich instalacji znajdujących się pod ziemią. W przypadku tak złożonych inwestycji obecność geodety jest obowiązkowa podczas każdego dnia prowadzonej budowy.

2016-03-23 Autostrada A1 k. Częstochowy

Wiele osób z niedowieżaniem spoglądało na plany inwestycyjne w drogi ekspresowe oraz autostrady. Dumnie prezentowane wykresy oraz mapy dróg na euro 2012. Wielu mieszkańców Częstochowy z obawy o budowę autostrady protestowało przed wykupem gruntów. Pełen obaw okres zakończył się stagnacją i ciszą w eterze. Aż tu nagle. Zaobserwować można działania terenowe geodetów, aby wytyczyć punkty graniczne m.in. do przeprowadzenia wycinek drzew oraz karczowania samosiejek. Widać po postępach w pracach, że sprawa ruszyła z kopyta. Wszystko wskazuje, że autostrada będzie :)

Wszystkich chcących zapoznać się ze szczegółami budowy autostrady (gdzie dokładnie, jaki przebieg) zachęcamy do zapoznania się z materiała Miejskiego Zarządu Dróg w Częstochowie. Gmina Częstochowa jest silnie zainteresowana przebiegiem oraz odpłatnościa autostrady A1. Warto zapoznać się z planami będącymi w dyspozycji gminy przez jednostkę zarządzającą drogowymi sprawami (Miesjki Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie.

Firmą zarządzającą projektem budowy projektu odcinka autostrady A1 k. Częstochowy jest międzynarodowa firma Mott Mac Donald posiadająca swoje biuro przy ul. Ikara 288 w Częstochowie (na terenie firmy Sangaz).

Z informacji zawartych na ich stronie internetowej można wnioskować, że jest to wielka, międzynarodowa korporacja zarządzająca wieloma poważnymi projektami na całym świecie. Nie pozostaje nam nic innego jak tylko obserwować postępy robót i wyczekiwać momentu, gdy przejedziemy się na zakupy nowo wybudowanym adcinkiem autostrady A1 z Częstochowy do Pyrzowic, a dalej krajową jedynką do Silesia City Center w Katowicach czy Fashion Hous'ie w Sosnowcu.

2016-03-14 geodeci strzegą porządku w bazach kartografii

Chcesz podzielić działkę? A może wybudować garaż?

Dziwisz się ile to wszystko kosztuje. Ile to wszystko trwa. Wnioski, projekty. No i geodeci.

Czy to tylko wydatek? Czy może za pracą geodety stoi praktyczny aspekt uporządkowanych zasobów map? A może to tylko biurokratyczny wymysł? Po co nanosić wszystko na mapy?

W naszej codziennej pracy nasi rozmówcy stawiają nam podobne pytania.

Wydawałoby się, że wydatki poniesione na usługi geodezyjne to tylko wymysły polskiej rozbudowanej administracji. Faktem jest, że właśnie dzięki geodetom mamy czytelne i aktualne zasoby wiedzy m.in. o ukształtowaniu terenu czy przebiegających mediach.

Praca geodety często wymaga działań terenowych. Większość czasu zawodowego, geodecy spędzają właśnie w terenie. Następnie przy biurku przenosząc robocze zapiski na precyzyjne mapy mówiące o przedmiocie prowadzonego zlecenia geodezyjnego. Praca ta wymaga również wykorzystania zaawansowananego sprzętu pomiarowo-optycznego. Często wykorzystywana jest również technologia GPS. Pomocne przy pracy geodety są takie cechy charakteru jak: dokładność, cierpliwość oraz skrupulatność. W geodezji nie ma miejsca na "wszelką flejowatość". Rzetelność prowadzonych prac geodezyjnych ma wpływ na pracę urzędu miejsciego wydziału kartografii i geodezjii ale również na pracę wielu architektów i projektantów, którzy sugerują się pracą geodetów w nanoszeniu m.in.: budynków, rurociągów, gazociągów, linii napowietrznych, linii telefonicznych, linii światłowodowych.

Papier wszystko przyjmie. Dlateog tak ważna jest pracyzja i dokładność w pracy geodety. Pozwala to na odwzorowanie stanu faktycznego w dokumentacji papierowej oraz geodezyjnej.